Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

«Зелений коридор у вищу освіту»: як жителям Мелітополя, які залишилися в окупації або виїхали, вступити до українського ВНЗ

0
26

Попри складні умови абітурієнти з ТОТ, у тому числі з Мелітополя, вступають до українських вищих навчальних закладів онлайн. У минулому році 2500 абітурієнтів з окупації вступили за пільговою квотою-2 в Запорізькій області, з них 1500 – на бюджет.

Про це повідомила директорка департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної військової адміністрації Людмила Бухаріна. За її словами, значна кількість учнів в окупації продовжують дистанційне навчання у школах Запорізької області. 

- Це достатньо потужна кількість таких випускників, тому для них, звісно, запропонована можливість вступу. Ми дуже радимо нашим випускникам, які наразі перебувають на тимчасово окупованій території, вступати саме в наші українські університети, – наголосила чиновниця.

Центри підтримки вступу

Замість Національного мультипредметного тесту (НМЦ) абітурієнти з ТОТ можуть пройти вступні випробування, які дозволено складати дистанційно. Для спрощення процесу вступу діють спеціальні центри «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», які функціонують при державних університетах, зокрема й у запорізьких вишах. 

Важливо! Освітні центри (ОЦ) функціонують не при всіх закладах освіти. Дізнатися чи в закладі освіти, куди планується вступ, діє ОЦ та його контакти можна у самому закладі освіти або на веб-сайті Міністерства освіти і науки України. Людмила Бухаріна пояснила:

- Інформація про ці центри знаходиться на сайтах університетів. Треба звернутись до такого центру, заявити про себе, подати документи – паспорт, атестат – і тоді учаснику запропонують альтернативу мультимедійному тестуванню. 

Втім, юристи ГО «Донбас СОС» розповідають, що вступ можливий навіть без українського паспорту та документів про шкільну освіту. Які документи подавати та що робити, якщо їх немає 

Хто може вступати без НМТ?

Людмила Бухаріна уточнила, що вступ без мультимедійного тестування можливий лише для тих, хто на момент реєстрації перебуває на тимчасово окупованій території. Випускники, які виїхали звідти до 1 січня 2025 року, зобов’язані складати НМТ. Натомість ті, хто залишив ТОТ після цієї дати, можуть скористатись пільговою квотою-2.

- Квота-2 надає додаткові шанси на вступ за державним замовленням. Але цього року вона поширюється лише на тих, хто виїхав після 1 січня 2025 року і має відповідну довідку внутрішньо переміщеної особи, – підкреслила Бухаріна.

Квота-2 – передбачає 10% від загальної кількості бюджетних місць, які надано закладу освіти. Вступати за квотою-2 та відповідно навчатися безоплатно можуть вступники, які у рік вступу (2025) проживають на або перемістили з :

  1. ТОТ України;
  2. прифронтові території (активні бойові дії);
  3. території, окупація яких завершилася після 01.01.2025 року.

Людмила Бухаріна розповідає: 

- Якщо у 2023 році пільговою Квотою-2 могли скористатися навіть мешканці Запоріжжя, то цього року її застосування обмежене виключно тими, хто у рік вступу перемістився або продовжує проживає в окупації. Для решти – лише класичний шлях через мультимедійне тестування. 

Втім, для тих, хто нещодавно виїхав з окупації, зберігається так званий «зелений коридор» у вищу освіту — механізм, що забезпечує безпечний та реальний доступ до української освіти навіть у найскладніших обставинах.

Можливість безкоштовного навчання

З 2500 абітурієнтів з ТОТ, 1500 вступили на бюджетну форму навчання. Втім за словами Людмили Бухаріної, після вступу за контрактом багато студентів пільгових категорій отримують можливість переведення на бюджет. 

- Міністерство освіти дозволяє університетам подавати пропозиції щодо розподілу додаткових місць держзамовлення. І як правило, до кінця навчання всі ці діти отримують можливість навчатися безкоштовно, – запевнила представниця ЗОВА.

Також за темою

За ґрати за пост у соцмережі: у Мелітополі окупаційна влада продовжує полювання на інакомислячихЧитати далі

За ґрати за пост у соцмережі: у Мелітополі окупаційна влада ...

У тимчасово окупованому Мелітополі окупаційний «суд» ухвалив черговий вирок місцевому жителю - винятково за публікацію в соціальній мережі...
Я знаю, що таке звіриний страх - учасниця руху спротиву «Жовта стрічка» з Мелітополя про полон і депортаціюЧитати далі

Я знаю, що таке звіриний страх - учасниця руху спротиву &laq...

Мешканка Мелітополя Сєвіль Велієва - одна з активісток Всеукраїнського руху опору «Жовта стрічка». Вона пережила допити й обшуки, полон і ...
Мешканка Мелітопольщини згадала російське походження та обійняла високооплачувану посаду в окупантівЧитати далі

Мешканка Мелітопольщини згадала російське походження та обій...

Вільнянський районний суд Запорізької області розглянув справу за обвинуваченням Олени Олександрівни Північенко в колабораціонізмі та призначив їй пок...