З 1 січня набули чинності законодавчі зміни. Вони стосуються і підприємств релокованих із Мелітополя та інших тимчасово окупованих населених пунктів.
В ексклюзивному інтерв'ю РІА-Південь роз'яснення надала Ольга Лисенко - начальник управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Насамперед зміни стосуються єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄВ).
- До 1 січня діяла пільга, яка дозволяла фізичним особам-підприємцям не сплачувати єдиний внесок за себе. Але Законом України від 19.11.2024 № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» на поточний рік зупинено дію п. 9-19 розд. VIII «Прикінцевий бюджет України на 2025 рік». VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за яким з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також упродовж наступних 12 місяців усі підприємці мали право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄВ за себе.
Тобто, з 1 січня 2025 року підприємці втратили право на добровільну сплату ЄВ за себе.
Перші обов'язкові платежі за січень-березень 2025 року необхідно здійснити до 21 квітня 2025 року, - пояснює Ольга Лисенко.
Строки сплати ЄВ:
- I квартал: до 20 квітня 2025 року,
- II квартал: до 20 липня 2025 року,
- III квартал: до 20 жовтня 2025 року,
- IV квартал: до 20 січня 2026 року.
Для ФОП-єдинників мінімальний платіж - 22% від мінімальної зарплати (тобто, 1760 грн/міс від мінзарплати 8000 грн).
Для ФОП на загальній системі 22% від чистого доходу: сплата від 1760 грн до максимальної суми (залежить від бази). У місяці, коли платник не отримує доходу, ЄСВ може не сплачуватися.
ЗМІНИ У СПЛАТІ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ
1 грудня 2024 року набрав чинності Закон № 4015, яким внесено зміни до Кодексу, та визначено ФОП - платників єдиного податку платниками військового збору, а Законом № 4113 уточнено порядок сплати військового збору окремими платниками.
Отже, військовий збір для ФОП - платників єдиного податку (крім електронних резидентів (е-резидентів) встановлюється з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Ставка військового збору для ФОП - платників єдиного податку:
- першої, другої та четвертої груп - 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку на календарний місяць (у 2025 році - 800,0 гривень);
- третьої групи - 1 відсоток від доходу, визначеного згідно зі статтею 292 Кодексу.
Строки сплати військового збору для фізичних осіб-підприємців.
ФОП - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп сплачують військовий збір шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Також вони можуть сплатити військовий збір авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше ніж до кінця поточного звітного року. Нарахування авансових внесків для таких платників військового збору здійснюється контролюючими органами.
ФОП - платники єдиного податку третьої групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
ФОП - платники єдиного податку відображають суми військового збору (у тому числі щомісячні авансові внески військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.
- Є й хороші новини для підприємців Запорізької області, зокрема. ФОПи першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, таких як Мелітополь, Бердянськ та інші, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому розпочались бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій чи розпочалась тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій чи завершено тимчасову окупацію такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій чи завершено тимчасову окупацію такої території.
Тобто, якщо підприємець на дату початку бойових дій був зареєстрований у Мелітополі, наприклад, або перебуває в зоні бойових дій, то він військовий збір має право не сплачувати, - пояснила начальник управління правового забезпечення Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Крім того, Законом України Nº 4015 з 1 січня 2025 року для податкових агентів замість квартального встановлено щомісячний обов'язок подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Звіт подається протягом 20 календарних днів після останнього дня звітного місяця.
- Першу щомісячну звітність за січень 2025 року необхідно подати не пізніше 20 лютого 2025 року.
- За IV квартал 2024 року податковий розрахунок необхідно подати у строк, визначений для квартальної звітності, тобто не пізніше 10 лютого 2025 року.
Як жителям Мелітополя, які перебувають в окупації, оформити українську пенсію, читайте за посиланням.