У Мелітополі окупаційна влада оголосила «добровільний» набір місцевих жителів для ліквідації наслідків екологічної катастрофи на узбережжі Азовського моря.
Через місяць після аварії російських танкерів у Керченській протоці окупаційна адміністрація нарешті визнала факт масштабного забруднення узбережжя Запорізької області.
Напередодні стало відомо, що окупанти розпочали пошук «волонтерів» для ліквідації наслідків екологічної катастрофи на узбережжі Азовського моря - чи то пак, безоплатно прибирати наслідки російської недбалості.
Цікаво, що окупаційна влада вимагає від потенційних «волонтерів» надати повний набір персональних даних: ПІБ, дату народження, номер телефону, посилання на телеграм-акаунт і місце роботи або навчання.
Примітно, що російська влада довго мовчала про масштаби лиха. За словами окупантів, викид мазуту зафіксували співробітники російського МНС під час «регулярного моніторингу».
Однак хронологія подій свідчить про протилежне. Нагадаємо, екологічна катастрофа почалася 15 грудня, коли поблизу Керченської протоки внаслідок шторму зазнали аварії два російські нафтові танкери - «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239».
Протягом кількох діб після аварії нафтопродукти вже сягнули берегів Запорізької області - житель Кирилівки зняв відео, на якому показав сліди мазуту на пляжі.
Але окупаційна влада вважала за краще спрямувати підконтрольних «волонтерів» із пропагандистських організацій «Юг молодой», «Добровольчої молодіжної дружини» і «Всеросійського студентського корпусу рятувальників» на прибирання пляжів... в Анапі.
Про реальні масштаби катастрофи в російських джерелах заговорили тільки в січні 2025 року, обмежившись при цьому скупою констатацією: «Пляжі в Бердянську і Кирилівці починають забруднюватися мазутом».
Своєю чергою, екологи б'ють на сполох: наслідки цієї катастрофи відчуватимуться десятиліттями. За їхніми оцінками, купання в Азовському морі буде небезпечним протягом багатьох років.
Судячи зі супутникових знімків, в Азовському морі зафіксовано концентровану пляму нафтопродуктів, яка станом на 11 січня 2025 року перебувала лише за 10 кілометрів на південь від оголовка Бердянської коси, має орієнтовну площу в 300 квадратних кілометрів і розтягнулася майже на 100 кілометрів уздовж Білосарайської затоки.
За даними Приазовського нацпарку, у межах акваторії Азовського моря виявлено нафтопродукти, попередньо ідентифіковані як мазут.
Забруднення виявлено окремими осередками у межах прибережної зони від ландшафтного заказника "Степанівська коса" до межі з Херсонською областю, включаючи частини ландшафтного заказника "Коса Федотова" та "Коса Пересип" у Кирілівці Мелітопольского району.
Науковці українського нацкового центру екології моря (УкрЦНЕП) зазначають, що з огляду на низку причин, ці осередки забруднення мають інше походження не пов'язане з аварією російських танкерів у Керченській протоці. Цими причинами є фізичні обмеження поширення мазуту під впливом вітру східних румбів та, враховуючи швидкість морських течій і відстань від місця аварії до забруднених територій.
- Отже, забруднення могло бути спричинене іншою аварією, яка сталася ближче до зазначених районів (імовірніше на південь від району виявлення). Частина мазуту, який потрапив на узбережжя, могла походити із донних відкладень, де він накопичувався внаслідок подібних інцидентів, - йдеться в повидомленні УкрЦНЕП.
Попри невідоме походження цього мазуту, він негативно впливає на стан довкілля, а саме:
- Забруднення мазутом призводить до загибелі планктону, риб та бентосних організмів.
- Отруєння птахів та китоподібних, які контактують із нафтовою плівкою.
- Осідання важких фракцій мазуту у донні відкладення створює довготривалу загрозу для екосистем.
Міжнародні екологічні організації також висловлюють серйозну стурбованість ситуацією, наголошуючи, що наслідки розливу нафтопродуктів можуть виявитися катастрофічними для всієї акваторії Азовського моря.
Особливу тривогу викликає той факт, що впродовж майже місяця жодних серйозних заходів щодо ліквідації забруднення не вживали.
Показово, що навіть зараз, коли масштаб лиха став очевидним, окупаційна влада намагається розв'язати проблему за рахунок неоплачуваної праці місцевих жителів, при цьому збираючи їхні персональні дані під приводом «реєстрації волонтерів».