У першу неділю жовтня в українських педагогів - професійне свято. На жаль, у Запорізькій області далеко не у всіх дітей в окупації є можливість навчатися за українською системою освіти. А українських вчителів рашисти переслідують і саджають до в'язниць.
Що ж до учнів, які мешкають на прифронтових територіях, то завдяки ініціативі Запорізької областної влади саме цього навчального року діти мають можливість навчатися офлайн у підземних школах.
Вчителі Мелітополя, Бердянська, Полог, Приазов'я, Чернігівки, Токмака - усіх тимчасово окупованих міст Запорізької області, гідно виконують свій професійний обов'язок, навчаючи дітей не лише на підконтрольній Україні території, а й на тих, що залишилися в окупації.
Росія ж під видуманим «культурним простором в Новоросії» (пропагандистський штамп, який не зустрічається на жодній мапі, – авт.) запроваджує нові форми зомбування в першу чергу дітей.
Нафталінові штудії
Так, в тимчасово окупованому селі Шелюги відкрили «парту героя» на честь Зої Космодем’янської. Кому цікаво, то Зоя диверсантка-підпалювачка, яку 1941 року здали в німецьку комендатуру господарі сараю, який вона підпалила. І подвиг свій вона здійснила аж у підмосковній дєрєвнє, а «парту» примудрились влаштувати чомусь на Мелітопольщині. Мелітопольська «очільниця» Галина Данільченко назвала це дійство унікальним патріотичним проєктом. Але зазвичай такі проєкти спускають з Кремля на місця московські “кукловоди”.
Сьогодні школи Мелітополя схожі на виправні установи за зразком сталінських, з черговими військовими озброєними автоматами, які перевіряють дитячі портфелі та телефони, а ветерани так званого “СВО”, представники Росгвардії і прокуратури, і навіть московськи попи стали постійними лекторами-викладачами на уроках. У школах створюють кадетські класи, на уроках дітей навчають військовій справі.
Так, до прикладу, цьогоріч виглядало свято Першого дзвоника у школі №15.
Окрім пропаганди радянщини на уроках історіі окупанти дістали і обтрусили від нафталіну Бородинську битву і битву з турками на Тендрі. Учні Мелітопольського коледжу дізнались від росгвардійців «деталі і підсумки генеральних битв» початку ХІХ і кінця ХVІІІ століть. Потім мелітопольським дітям показали фільм про «ратні подвиги руських воїнів». Звісно, не маючи ніяких реальних досягнень, «нова влада» освоює «колишню велич».
Повернення земщини
Як приклад гальмування освіти можна навести новину із російських опозиційних ЗМІ:
«Одразу в кількох російських регіонах школи відмовились зараховувати старшокласників в 10 клас».
Замість випускних класів запропоновано йти в ПТУ або в коледжі, через що діти втратять право на відстрочку від армії. За російським законодавством, відстрочка є шкільна і професійна. За першою, якщо учню в школі виповнилось 18 років, то він в армію не потрапляє. За другою, відстрочка діє один раз: або в коледжі, або у виші. Якщо людина вступає після коледжу до вишу, то відстрочка від армії вже не діє. Цікаво, що відмова на вступ в випускні класи стосувалась мешканців Єкатеринбурга, Новосибірська і Свєрдловська. Населення Уралу і Сибіру в Росіїї традиційно піддається тролінгу як щось меншовартісне, тому не дивно що їм відмовлено в обов’язковій середній освіті.
На теж саме можуть очікувати і підростаюче покоління українців в окупації. Рясніють пропагандистські канали, як малечі дарують пластилин і олівці, на шкільних світлинах – діти не старше 15 років, а підручниками хизуються тільки для середньої школи. А от старших дітей вже профорієнтували в заклади, де їх муштрують росгвардійці у створених осередках «юнармій». Тобто для них питання отримання гідної освіти є закритим за замовчуванням.
Через дефіцит освітян у Мелітополь їдуть викладати російську мову та історію вчителі Дагестану. Із окупації нам в редакцію повідомляють, що вчителів вже дістали російські безглузді фейки, і вони масово звільняються.
Навіщо мілітаризують молодь?
З початку повномасштабного вторгнення вони затягнули дітей у близько 15 «юнармій» і «молодих гвардій».
Нині ж повідкривали в містах і селах регіональні освітні центри, де їх за погодженням «міністерства освіти» ТОТ Запорізької області навчатимуть представники Росгвардії і морської піхоти
Люди в окупації кажуть, що для молоді там нульові перспективи, а тільки невігластво і муштра. Для цього чимало зусиль докладає фейкова міністерка освіти Тетяна Дубинська, яка бердянцям запам’яталась наданням невідкладної допомоги специфічного характеру «клієнтам» на Бердянській косі.
Офіційно
Запорізькі освітяни всіляко підтримують прагнення дітей, що в окупації, навчатись за українською програмою.
На тимчасово окупованій території Запорізької області у дітей відсутній повноцінний освітній процес. Про це повідомила журналістам РІА-Південь і ТРК «Мелітополь»
начальниця відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради Тетяна Фурманова
– Навчанням це не можна назвати. Там переважає пропаганда, діти залякані. Крається серце, коли я навіть думаю про це. Хочу зазначити, що протягом 2022-23 навчального року багатьом здобувачам освіти вдавалось не відвідувати школи на тимчасово окупованій території. Батьки вживали різних заходів, щоб їх діти не навчались за російською програмою. Деякі змінювали місце перебування, відвозили дітей до бабусь, родичів. Ховали у будь-який спосіб.
Це тривало деякий час. Але коли ми зайшли в третій навчальний рік, майже усім дітям довелось йти у школи російського підпорядкування. там кожен урок розпочинається з пропагандистської політінформації і тим же завершується. Дітей, особливо старшого шкільного віку, залучають до взаємодії зі зброєю. У них обмежені і предметні дисципліни, і фах «вчителів», які працюють з нашими дітьми. Здебільшого це люди, які не мають жодного відношення до освітньої сфери.
– Як відбувається навчальний процес за українською програмою для дітей із окупації?
– Для багатьох наших дітей дуже важливо отримати нашу освіту і засобами безпеки вони забезпечені. На ТОТ, щоб дитина не заходила в загальний клас, для них запроваджена індивідуальна форма навчання: дистанційні класи, екстернатна чи сімейна форма навчання. Тобто займаються індивідуально із вчителями. Особливо це стосується старшокласників.
Ми радіємо, коли дитина, закінчивши середню школу, виїжджає з тимчасово окупованої території і вступає до вишу, будь то в Бердянський, Мелітопольський, Запорізький чи Київський. А якщо випускник лишився на ТОТ, то він не здає вступне тестування, бо не має можливості, і йде за відповідними пільгами на безкоштовне навчання.