В департаменті освіти і науки ЗОВА розповіли, яким буде навчальний рік для дітей з Мелітополя, як тих, хто виїхав за кордон, так і тих, хто залишається в окупації.
Скільки шкіл поставили "на паузу"
З 383 шкіл, які працювали в Запорізькій області минулого навчального року, на 1 вересня 2024-го відкриються 293. Призупинили свою роботу 90 закладів освіти. Більшість з них – школи, релоковані з ТОТ, зокрема, і мелітопольські.
В ЗОВА наголошують – не закрилися, не ліквідовані, а саме призупинені.
- В першу чергу причина призупинення роботи шкіл – це зменшення контингенту дітей. Існування системи навчання забезпечується державними коштами, які йдуть за дитиною, тобто, де буде навчатися дитина, туди підуть і кошти. Якщо дітей стає менше, то і забезпечення стає меншим. Тому найбільше трансформація мережі системи освіти стосується громад, що є наразі окупованими, шкіл, релокованих на підконтрольну Україні територію, - пояснила директорка департаменту освіти і науки ЗОВА Людмила Бухаріна.
Втрата кількості дітей у релокованих школах більша і поповнення їхнє менше. Якщо запоріжці з малечею ще повертаються в рідне місто, то мелітопольцям поки що повертатися немає куди. У ЗОВА журналіста ТРК Мелітополь запевнили, що вчителів не залишать ні з чим.
- Що стосується мелітопольських шкіл, то я точно знаю, що там колеги віднеслись достатньо професійно і експертно до побудови своєї нової мережі. Дійсно, кілька шкіл було призупинено, їх було 20, зараз буде працювати дещо менше. Вони призупинять свою діяльність. В разі деокупації і повернення дітей вони швидко зможуть запрацювати. Що стосується педагогічного колективу, то є пропозиції щодо влаштування в інші школи, або перенавчання. І запропоновано на рівні держави створення так званого кадрового резерву, що буде забезпечуватись певною оплатою. Працівники, які втратили роботу, будуть отримувати мінімальну ставку, - сказала Людмила Бухаріна.
Щоправда, сам процес створення кадрового резерву поки що в процесі, нормативна база в розробці, тому всі в очікуванні. Діти з призупинених шкіл мають бути обов’язково переведені до відкритих закладів.
Раніше ми повідомляли про те, що в Запоріжжі відкривають офлайн-школу, де навчатимуться діти з Мелітополя та інших окупованих територій, які виїхали в Запоріжжя.
Навчання за кордоном по скороченій програмі
Як навчатися та зберігати зв'язок з Україною мелітопольським дітям, які перебувають за кордоном, редакція ТРК Мелітополь вже розповідала раніше. Це навчання за дистанційною формою з вивчення всіх предметів українознавчого компоненту, сімейна і екстернатна форми навчання.
- Для дітей за кордоном у нас пропонуються дистанційні класи з українознавчим компонентом. Це специфічна історія, спеціальні програми, вчителі проходять навчання. Буде зменшення кількості годин навчання дітей, але це можливість отримувати освіту і українську і за кордоном. І отримати два документи про освіту, - пояснює Людмила Бухаріна.
Педагогічний патронаж
А от для дітей в окупації, щоб отримувати українську освіту, пропонується педагогічний патронаж. Міносвіти запроваджує механізм, щоб зберегти цих дітей в укрїнській системі освіти.
«І щоб у вчителя були певні оплачувані години, щоб підлаштуватися під цю дитину і зробити індивідуальний зв’язок, індивідуально навчати», - пояснює Людмила Бухаріна.
Навчання за педагогічним патронажем пристосовується до потреб учнів. Тобто враховується причина, через яку дитина не може повноцінно ходити до школи.
Тижневе навчальне навантаження, тобто кількість уроків, залежить від класу, у якому вчиться дитина:
- 1–4 класи — 10 годин;
- 5–9 класи — 14 годин;
- 10–11 класи — 16 годин.
Контроль за виконання учнем освітньої програми здійснює адміністрація школи. Та варто розуміти, що успішність навчання багато в чому залежить від старанності та наполегливості самого учня, адже йому доведеться певну частину матеріалу опрацьовувати самостійно.
Щодо оцінювання - учням, які вчаться за педагогічним патронажем, ставлять поточні та тематичні оцінки, а також підсумкові (семестрові та річні). Крім цього, учні випускних класів проходять державну підсумкову атестацію, але в період воєнного стану її скасовано. Оцінки виставляють або в окремому журналі, або в класному журналі у відповідному розділі.