Після закриття найкоротшого шляху виїзду з окупованого Мелітополя через прикордонний пункт «Колотилівка - Покровка» на Сумщині, багато мелітопольців виїжджають через гуманітарний коридор «Мокрани - Доманове».
І кількість тих, хто виїжджає, збільшується з кожним днем. Одні їдуть самостійно за маршрутом Мелітополь - Ростов - Мінськ - Брест - Макрони. Інші з перевізником, треті звертаються до волонтерської групи.
Мелітопольці, що вже виїхали таким способом, діляться досвідом з журналістами ТРК «Мелітополь":
На кордоні працюють волонтери: годують, оформляють допомогу в розмірі 10800 грн і довозять до Ковеля, влаштовують на нічліг або відвозять до поїзда, купують квитки.
Перед тим як потрапити в Україну, проходять фільтрацію в Білорусі, потім потрібно пройти пішки, приблизно, 1,5-2 кілометри. Але дорога асфальтована. Якщо валіза на коліщатках, то везти можна.
Потім всі проходять фільтрацію в Україні. Тривалість цього процесу тривала. Можна приїхати на кордон із Білоруссю о 10 ранку, а увійти в Україну о 20.00. Тому всім, хто їде, варто запастися терпінням, - каже наша співрозмовниця.
Що потрібно знати про дорогу в Білорусь
Журналістам ТРК Мелітополь вдалося додзвонитися до однієї з волонтерських організацій, яка займається вивезенням людей з окупованих територій.
Набравши вказаний нижче номер телефону, варто вибрати свою область для виїзду, після чого вас з'єднають з оператором. У кожної області своя специфіка виїзду. Оператор одразу попередила, що люди мають бути готові до того, що їм доведеться йти пішки 1,5-2 км. Але дорога асфальтована, тому в дорогу для транспортування речей підійдуть валізи на коліщатках або кравчучки.
Наявність російського паспорта обов'язкова при в'їзді з території РФ до Білорусі.
- В Україні вас приймуть із будь-яким паспортом. Але самою територією Россі вам потрібно буде пересуватися і на кордоні з Білоруссю теж вимагають роспаспорт, - каже волонтерка. - У кожному випадку все індивідуально. Ви можете записати своїх родичів у чергу. Далі вам телефонуватимуть волонтери і вже консультуватимуть, що вам робити, які документи обов'язкові, як спілкуватися під час перетину блок-постів. Вони вас будуть повністю координувати, - розповіла співрозмовниця.
У разі потреби під час перетину пішої зони волонтери організації допоможуть у переході, що важливо для людей з інвалідністю та літніх людей.
Щодо дітей до 16 років, то проїзд тільки із супроводжуючими. Для молоді віком 16-18 років для виїзду з території Білорусі на підконтрольну територію України обов'язковий «дозвіл на перетин». Його оформляють батьки в нотаріусів на окупованих територіях.
Українська сторона пропускає молодь без оформленого українського паспорта - достатньо пред'явити свідоцтво про народження.
Одразу після перетину кордону та перевірки українськими прикордонниками всіх, хто повертається, зустрінуть волонтери організації Helping to Leave.
Із запитаннями до них можна звернутися такими способами:
- Кол-центр: +38 (093) 17-76-458;
- Телеграм-бот:
- На кордоні з РБ функціонує волонтерський пункт допомоги «Плуритон».