Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

Для виплати компенсацій всю нерухомість в окупованому Мелітополі можуть визнати знищеною - проект змін до закону

2
75

Окупанти активними темпами експропріюють житло мелітопольців, які виїхали з міста. Роздавати нерухомість вони планують варягам із Росії та «героям СВО».

Як жителям окупованих територій повернути своє житло ніхто не знає, наразі немає механізмів заважати загарбникам чинити беззаконня.

Українська держава опинилася перед складним завданням забезпечення житлом людей, які виїхали із захоплених регіонів. Багато з них не мають надії колись повернутися додому, оскільки їхні будинки та квартири зруйновано.

 

Зміни в законопроєкті

Депутати Верховної Ради опублікували зміни до закону про компенсацію за житло, яке постраждало і опинилося в зоні бойових дій або окупації. Таку нерухомість хочуть автоматично визнавати знищеною без необхідності обстеження комісією, супутникових знімків та інших варіантів, які обговорювалися раніше.

Зміни, які планують внести в правила нарахування компенсацій за зруйновані та пошкоджені будинки, опубліковані в порівняльній таблиці змін до закону України, пише Вільне Радіо.

Серед пропозицій є поправка №351 від народного депутата Олексія Мовчана, яку врахували і планують винести на голосування до другого читання.

Згідно з нею, житло в зоні бойових дій та окупації хочуть автоматично визнавати знищеним. Йдеться про постраждалу нерухомість, яку через війну члени комісії не можуть обстежити і, відповідно, визначити обсяг компенсації та нарахувати її.

Якщо за зміни проголосують, це стосуватиметься зруйнованого житла:

  • у тимчасовій окупації;
  • у зоні активних бойових дій;
  • яке внаслідок бойових дій оточив або блокував ворог.

Однак, житло визнаватимуть знищеним лише за умови, що чиновники міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій (3 грудня 2024 року його перейменували на Міністерство національної єдності) внесуть населений пункт, де розташована нерухомість, до переліку в наказі №360 «Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких тривають (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».

 

Як наприкінці 2024 року, в Україні працює компенсація за житло в окупації

Нині не існує механізму компенсації за вціліле, але втрачене житло.

«Мелітопольський експеримент» дав змогу отримати кошти лише двом сім'ям, у яких будинки були повністю зруйновані. Щоб встановити цей факт було використано супутникові знімки.

Що робити іншим ніхто не знає, хоча розмови про можливість компенсувати втрачену нерухомість ведуться давно. Ми повідомляли, що парламентська комісія ще влітку ініціювала програму, яка б дала змогу жителям окупованих територій претендувати на виплати, однак, рішення так і не було ухвалено.

 

Відмова від житла замість компенсації

Власникам житла, що залишилося на окупованій території, влада хоче запропонувати вибір - відмовитися від нерухомості в обмін на виплати.

Влітку нинішнього року в першому читанні було ухвалено законопроєкт №11161, який зокрема пропонує для переселенців альтернативу. Якщо документ усе ж таки буде ухвалено, ВПО доведеться вибрати: або своя квартира, в яку можна буде повернутися після деокупації, або компенсація. У разі, якщо вибір впаде на другий варіант, житло на окупованих територіях прирівнюватиметься до зруйнованого, а власник зможе розраховувати на компенсацію. Навіть якщо житло вціліло, його в такому разі передадуть у власність державі і власник позбудеться права власності.

З цього приводу навіть проводилися опитування, результати яких свідчать про те, що більша частина переселенців все ж готова зробити вибір на користь компенсації, щоб не залишитися взагалі ні з чим. Однак, багато хто не бачить сенсу в ініціативі, оскільки вважає, що суми компенсації не вистачить на придбання нового житла.

 

Кому з мелітопольців нічого не «світить»

У змінах до законопроєкту пропонують обмежити право подавати заяву на компенсацію за житло. Зокрема, власники нерухомості не зможуть подати заяву, якщо протягом попередніх двох років проживали за кордоном.

Якщо запропоновані зміни підтримають, відлік часу вестиметься від дня подання заяви. Тобто, якщо 10 грудня 2024 року повернутися в Україну з-за кордону - податися на компенсацію за зруйноване житло можна буде лише починаючи з 11 грудня 2026 року.

 

 

Також за темою

Нова субсидія для ВПО з Мелітополя на оренду житла - що важливо знатиЧитати далі

Нова субсидія для ВПО з Мелітополя на оренду житла - що важл...

Мешканці Мелітополя та інших тимчасово окупованих та прифронтових територій, які мають статус ВПО, зможуть оформити субсидію на оренду житла.
Під час російської атаки у Запоріжжі постраждав мелітопольський університетЧитати далі

Під час російської атаки у Запоріжжі постраждав мелітопольсь...

Минулої суботи під час ворожої атаки по місту Запоріжжю постраждав Мелітопольський державний агротехнологічний університет імені Дмитра Моторного. ...
Окупанти звинуватили 63-річну мешканку Мелітопольщини в «підготовці теракту» - що насправдіЧитати далі

Окупанти звинуватили 63-річну мешканку Мелітопольщини в &laq...

Російські загарбники продовжують фабрикувати справи проти жителів тимчасово окупованих територій. Цього разу об'єктом їхнього постановочного &laq...