Інформація
я маю право

Цілодобовий прийом звернень
Цілодобовий прийом звернень:
15-80
+380 (096) 447-22-00
+380 (619) 44-80-15
Стрічка наших новини на вашому сайтіRSS 2.0 Cтрічка новин

Мелітопольська міська рада
Адреса:

72312, Запорізька обл.
м. Мелітополь, вул. М.Грушевського, 5

Телефон: +38 (0619) 44-01-62
Факс: +38 (0619) 42-00-66
E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script

Виконавчий комітет
Мелітопольської міської ради
Адреса: 72312, Запорізька обл.
м. Мелітополь, вул. М.Грушевського, 5
Телефон: +38 (0619) 42-13-58
Факс: +38 (06192) 6-34-70
E-mail: Этот адрес e-mail защищен от спам-ботов. Чтобы увидеть его, у Вас должен быть включен Java-Script
Біля ТДАТУ відкрили пам’ятник Герою України Дмитру Моторному
   

   21 червня 2019 року на площі Слави перед Таврійським державним агротехнологічним університетом імені Д. Моторного відбувся урочистий захід з нагоди відкриття пам’ятника Дмитру Моторному. З нагоди значимої події до університету завітали представники обласної, міської та районної влади, педагогічний колектив та відомі випускники навчального закладу, а також небайдужі мешканці міста Мелітополя.


У заході взяли участь заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін, Мелітопольський міський голова Сергій Мінько, ректор Таврійського державного агротехнологічного університету імені Д. Моторного Володимир Кюрчев та інші почесні гості.

Право відкрити пам’ятник надали Володимиру Кюрчеву, донькам Дмитра Костянтиновича - Тамарі Дмитрівні та Ользі Дмитрівні, а також директору агрофірми «Маяк», Герою України Миколі Васильченко.

   
   

Пам'ять Дмитра Моторного вшанували покладанням квітів. На згадку про себе Дмитро Моторний залишив своєрідну хліборобську молитву - пісню «Покохайте поле», яка прозвучала у виконанні народного хорового колективу «Криниченька» та ансамблю народних інструментів «Музичні перебори» Чернігівського селищного палацу культури.

   
   
 

Слова вдячності за ідею встановлення пам'ятника та за її успішну реалізацію ректору Володимиру Кюрчеву висловив заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін.

 
   
 
З вітальним словом з нагоди свята виступив Мелітопольський міський голова Сергій Мінько. Він відзначив, що Таврійський державний агротехнологічний університет є одним із найстаріших вищих навчальних закладів Мелітополя. Він має багату історію, масу високих досягнень і цілу плеяду гідних випускників, які своїми справами прославили і продовжують прославляти свою альма-матер. Одне з таких яскравих імен - ім'я Дмитра Моторного, видатного українського аграрія, політика, двічі Героя Праці, Героя України.

- Дмитро Костянтинович завжди підтримував університет, брав участь в його житті, був тут частим гостем. Його життєвий шлях - гідний приклад і ціннісний орієнтир для багатьох поколінь студентів, - звернувся до аудиторії Сергій Анатолійович.

Також міський голова додав, що протягом багатьох років ТДАТУ є найпотужнішим центром аграрної освіти півдня України. За якістю навчання він займає незмінно високі позиції в національних рейтингах. Готує грамотних фахівців, вчених. Багато його випускники стали успішними керівниками, підприємцями, знайшли себе в політиці та громадській діяльності. Університет активно розвивається, освоює передові технології і міжнародний досвід. Велика заслуга в цьому - колективу вузу та його ректора - прекрасного керівника, вченого, громадського і політичного діяча Володимира Кюрчева.

- Сучасні реалії диктують нові виклики і ставлять нові завдання перед керівництвом закладу. Але я впевнений, що колектив з ними впорається, і бажаю нашому рідному ТДАТУ успіхів, процвітання і багато таких видатних випускників, як Дмитро Костянтинович Моторний! - резюмував Сергій Мінько.

Представники керівництва та викладачі Таврійського державного агротехнологічного університету ім. Д.Моторного були нагороджені рденами та почесними грамотами.

   
   

Окрім цього, в ході заходу була переглянута мультимедійна презентація «Патріарх української ниви», присвячена пам’яті Героя України Дмитра Моторного, а також представлена виставка «Наукових досягнень ТДАТУ».

Довідка.

Дмитро Костянтинович Моторний український аграрій і політик, двічі Герой Соціалістичної Праці, Герой України.

Дмитро Моторний був депутатом Верховної Ради УРСР 10-11-го скликань, почесним членом Української академії аграрних наук; головою ради приватно-орендного кооперативу «Зоря».

Народився 2 листопада 1927 (с. Розянчина (Родзянкіне), тепер село Трудолюбівка Бобринецького району Кіровоградської області); українець; батько Костянтин Радіонович (1903-1951); мати Євдокія Григорівна (1908-1970); дружина Ганна Іванівна (1937-1995); дочка Тамара (1956) – лікар, м. Дніпропетровськ; дочка Ольга (1965) – лікар, с. Чорнобаївка.

Освіта: 1957-1959 – Мелітопольський інститут механізації і електрифікації сільського господарства (зараз ТДАТУ), інженер-механік.

У 1963 році Д.Моторний очолив колгосп ім. С.Кірова с. Чорнобаївки Білозерського району. Нині колишній колгосп, пройшовши стадію реформування на нових, приватних засадах, став приватно-орендним кооперативом «Зоря». Це господарство зараз – одне із флагманів аграрної Херсонщини.

Шлях ПОК «Зоря» – підвищення плодючості ґрунтів, впровадження індустріальних технологій, раціональне використання мінеральних та органічних добрив, меліорації земель, впровадження у виробництво найбільш врожайних сортів і гібридів, здійснення системи мір із захисту рослин, удосконалення структури посівних площ, освоєння правильних сівозмін. В результаті високої культури землеробства і тваринництва, удосконалення технології, організації та оплати праці в галузі рослинництва, що значно підвищило рівень врожайності сільськогосподарських культур та дало рекордні показники роботи. Придбання комп’ютерної техніки та програмне забезпечення селекційної роботи дозволило підняти племінну роботу ПОК «Зоря» на якісно новий рівень, завдяки цьому в господарстві затверджено два племінні заводи з розведення молочної худоби: українська червона молочна та англерська. Господарство збережене цілісним комплексом. Це далекоглядність уже державного масштабу.

Велику увагу Д.Моторний приділяв соціально-побутовій сфері. У Чорнобаївці побудовано консервний цех, механізований тік, молокопереробний цех, фруктосховище, приміщення для утримання великої рогатої худоби, а також Палац культури, дитсадок, школу, спортзал, амбулаторію, пансіонат, газову та водопровідну мережі тощо. На території господарства – чотири спортивних зали, стадіон з поливним газоном. Серед спортсменів – майстри спорту та кандидати у майстри з вільної боротьби, з важкої атлетики. У ПОК «Зоря» створено футбольний клуб «Колос», який має свій статут, бере участь у змаганнях обласного та районного рівнів, активно залучає молодь до занять спортом.

Основні державні нагороди:

Двічі Герой Соціалістичної Праці (1966, 1986).

Ордени: Жовтневої революції (1971), Леніна (1966, 1975, 1986).

Звання Герой України з врученням ордена Держави (2 листопада 2002) – за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку агропромислового комплексу, впровадження сучасних форм господарювання.

Орден князя Ярослава Мудрого V ст. (27 жовтня 1997) – за значний особистий внесок у розвиток агропромислового комплексу, багаторічну сумлінну працю.

Орден князя Ярослава Мудрого IV ст. (15 листопада 2012) – за значний особистий внесок у розвиток агропромислового виробництва, вагомі трудові досягнення, багаторічну самовіддану працю та з нагоди Дня працівників сільського господарства.

Заслужений працівник сільського господарства України (1977).

Лауреат республіканської премії імені В. К. Семінського (1988), премії ім. В.І. Вернадського (2000)

Срібні медалі ВДНГ СРСР (1967, 1972), золоті медалі ВДНГ СРСР (1975, 1982, 1983, 1989).

Дипломи пошани ВДНГ СРСР (1984), з врученням автомобіля «Москвич» (1986).

Відмінник освіти СРСР (1987).

Лауреат рейтингу «Золота Фортуна» (2000).

Диплом «Найкраща людина року Херсонщини» в номінації «Працівник сільського господарства року» (2001).

Трудова відзнака Міністерства аграрної політики України «Знак Пошани» (2002).

Почесна відзнака «За багаторічну плідну працю в галузі культури» (2003).

Д. К. Моторний раптово помер на 91 році життя — 30 липня 2018 року в селі Чорнобаївка Білозерського району Херсонської області, де керівником господарства працював беззмінно з 1963 року. Це означає 55 літ.

Наказ МОН України №149 від 07.02.2019 Про присвоєння імені Дмитра Моторного Таврійському державному агротехнологічному університету.

У ТДАТУ заснована академічна стипендія імені Дмитра Моторного.


< Пред.   След. >

                                                   Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше.

Мелітопольська міська рада © 2005-2020