Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

Історії полонених журналістів Мелітополя

3
53

За даними керівника Національної спілки журналістів України Сергія Томіленко, сьогодні у російському полоні перебуває 31 журналіст.

Серед в’язнів Кремля мелітопольські журналісти. В тому числі, двоє з команди РІА Південь (РІА Мелітополь): адміністратор ТГ каналу Георгій Левченко, журналіст сайту Анастасія Глуховська. В полоні вони перебувають з серпня 2023 року.

Напередодні Міжнародного дня свободи преси нагадаємо про переслідування журналістів на тимчасово окупованій території. Вони почалось з першого дня окупації. Спочатку ФСБшники викликали журналістів на так звані співбесіди і пропонували співпрацювати. Потім непокірних почали саджати по тюрмах.

 

Євген Ільченко

Першим у полон потрапив громадський журналіст Євген Ільченко – автор телеграм каналу «Мілий тополь».

Підприємець і юрист за фахом в окупації створив ТГ-канал де розповідав про життя в окупації. 10 липня 2022 року його арештували прямо коло під’їзду. Понад два тижні чоловіка утримували в невідомому місці та катували. А наприкінці липня російські окупанти зняли чергове поставче відео, де в головній ролі виступив полонений Ільченко. Загарбники видали викраденого мелітопольця за чергового "терориста".

У повідомленнях, які чоловік встиг надіслати одному зі своїх родичів, йдеться про катування його й інших затриманих – їх регулярно били електричним струмом, особливо по статевих органах. Іноді в’язнів вночі гнали в ліс, голих, для імітації страти, а потім повертали до в’язниці, кажуть правозахисники, спираючись на слова полоненого у повідомленні. 

За інформацією "Репортерів без кордонів", починаючи з вересня 2022 року, росіяни залучали Ільченка до примусової праці. Він був змушений протягом кількох місяців допомагати будувати окопи для окупантів і чистити їхню зброю, кажуть в RSF. Тоді мелітопольця утримували біля села Вербове Запорізької області.

 

Ірина Левченко

Навесні 2023 року у полон потрапила член Національної спілки журналістів України Ірина Левченко. Її разом з чоловіком Олександром прямо на вулиці оточили військові зі зброєю. Є інформація, що Ірину і чоловіка в різних камерах тримали на так званих «гаражах» - одна з місцевих катівень, яку російські загарбники влаштували в Мелитополі.

Через рік Олександра відпустили. Де тримають Ірину і в чому її звинувачують, не відомо.

 

Георгій Левченко

У серпні 2023 року в полон захопили адміністратора ТГ-каналу РІА Мелітополь Георгія Левченко. Про затримання нашого колеги пропагандисти зняли цілий фільм і крутили його по російським телеканалам. Мовляв, дивіться всі, що буває з тими, хто пише правду про життя в окупації.

В рамках власного розслідування журналістам РІА Південь вдалось дізнатись, що Георгія спочатку тримали в катівнях Мелітополя. Наразі він перебуває у Маріупольському СІЗО. Росія визнає його полоненим і звинувачує по трем статтям разом з іншими адміністраторами проукраїнських ТГ-каналів і чатів.

- На підставі зібраних доказів, що викривають злочинну діяльність зловмисників, слідчим відділом УФСБ Росії по Запорізькій області стосовно них порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 205.2 КК РФ «Публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, публічне виправдання тероризму або пропаганда тероризму». Формується доказова база для притягнення фігурантів до кримінальної відповідальності за статтями 275 КК РФ «Державна зрада», 276 КК РФ «Шпигунство», - йде мова у листі-доповіді ФСБ, яке вдалось отримати розслідувачам РІА Південь.

 

Анастасія Глуховська

Анастасія Глуховська працювала на сайті РІА Мелітополь до повномасштабного вторгнення. В полон вона потрапила в серпні 2023 року. Не виключено, що ворог йшов по контактах в телефонах затриманих.

На всіх російських телеканалах пропагандисти демонстрували відео, як люди у військовій формі в балаклавах і з автоматами вдираються в квартири Анастасії. Далі проводять обшук, дивляться її комп’ютер, надягають кайданки і виводять з під’їзду, ведуть до чорного джипа. 

Тим не менш, на всі питання мами Анастасії про те, з яких причин затримали її донку і де тримають, силовики відповідають, що таку ніхто не затримував, розповідає РІА Південь сестра Анастасії Діана.

І лише наприкінці липня 2024 року російські силовики видали мамі, що 23.10 2023 року спецслужби РФ проводили оперативні заходи, які, як зазначено в листі, були відображені в Телеграм-каналі Zvezdanews.

Далі вони вказують, що 16 грудня 2023 року було винесено постанову про припинення кримінальної справи у зв'язку з відсутністю складу злочину ч. 1 ст. 126 КК РФ (викрадення людини).

Однак пізніше попереднє слідство у цій справі про викрадення знову було відновлено.

- Мамі так і не відповіли, де утримують Настю, мотивуючи тим, що (цитата) «місце знаходження її не встановлено». Вона просила передати їй речі, ліки, зустрітися, у цьому теж відмовили їй, - розповідає Діана.

Журналістам РІА Південь вдалось встановити, що колегу тримали в одному з підвальних приміщень на підприємстві в нижній частині міста, яке знаходиться поряд з заводом так званого губернатора Запорізької області Євгена Балицького. Далі її перевели в ангар до інших жінок. Потім Анастасію етапували з Мелітополя у Приазовське СІЗО Мелітопольського району, після чого перевели в СІЗО Таганрогу. Одна з полонених повідомила, що Анастасію з Таганрогу перевели до іншої тюрми, але куди саме не відомо.

 

Влад Гершон

Ще один в’язень Кремля Влад Гершон. До повномасштабного вторгнення він працював фрилансером на спортивних сайтах. Під час окупації працював на проукраїнському ТГ-чаті «Мелітополь – це Україна». Влада звинувачують у тероризмі. Спочатку його тримали в мелітопольських тюрмах. Потім перевели в Маріупольське СІЗО.

Журналістам РІА Південь вдалось поспілкуватись з мамою полоненого. Вона каже, що у Влада одна почка і вона дуже переживає за стан його здоров’я. Через те, що Міжнародний Червоний Хрест не визнав досі його полоненим, мама одиначка, яка виховує доньку, не може отримати грошову компенсацію, щоб винайняти адвоката для сина.

В Маріупольському СІЗО також перебуває ще одна адміністратор ТГ-чату «Мелітополь – це України» Яна Суворова.

Злочини проти журналістів

  • Від початку повномасштабного російського вторгнення за даними Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Міжнародної федерації журналістів щонайменше 117 медійників.

  • Росія здійснює обстріл телевеж, захоплення та обстріл редакцій, кібер атаки.

  • За даними ІМІ, 332 медіа припинили свою роботу через повномасштабну війну Росії проти України.

  • Загалом з 2014 року, в російському полоні побували 112 журналістів.

Колектив редакції РІА Південь продовжує нагадувати чиновникам і суспільству про своїх колег – вони потребують обміну і звільненню з полону, бо НЕ ЗРАДИЛИ,  а постраждали за свободу слова і через те, що залишаються вірними Україні.

 

Також за темою

Реваншизм та культ особистості: у тимчасово окупованому Мелітополі росіяни встановили пам'ятник СталінуЧитати далі

Реваншизм та культ особистості: у тимчасово окупованому Мелі...

На Алеї Слави біля площі Перемоги в окупованому Мелітополі з'явився новий монумент - погруддя Йосипу Сталіну, диктатору, на чиїх руках кров мільй...
Племінниця Балицького отримала вирок - як покарали "рупор Кремля" у МелітополіЧитати далі

Племінниця Балицького отримала вирок - як покарали "руп...

Комунарський районний суд ухвалив вирок племінниці гауляйтера Мелітополя Євгена Балицького, його особистій помічниці, яка обіймає посаду голови прес-с...
В окупованому Мелітополі дитсадківців одягли у військову форму: як дітей перетворюють на інструмент пропаганди війниЧитати далі

В окупованому Мелітополі дитсадківців одягли у військову фор...

В окупованому Мелітополі російська влада продовжує нав'язувати свою ідеологію з самого раннього віку, перетворюючи навіть дитячі садки на майданч...