
Українці, які постраждали від російської агресії, в тому числі і жителі ТОТ Запорізької області, можуть подати заяви на відшкодування через міжнародний Реєстр збитків.
Відтепер у застосунку "Дія" доступні шість нових категорій компенсацій, зокрема для тих, хто зазнав катувань, обмеження свободи або вимушеного переміщення. Це особливо важливо для жителів тимчасово окупованих територій, зокрема Мелітополя, де російські загарбники масово відбирають майно і позбавляють людей нормального життя.
Нові категорії компенсацій
З 19 березня громадяни України можуть подати заяви на компенсацію в міжнародний Реєстр збитків за такими категоріями:
- вимушене внутрішнє переміщення – для українців, які були змушені покинути свої домівки через війну;
- серйозні тілесні ушкодження – компенсація для тих, хто отримав поранення внаслідок бойових дій або російських атак;
- сексуальне насильство – допомога для жертв воєнних злочинів окупантів;
- катування – для тих, хто зазнав жорстокого поводження з боку російських військових чи силовиків;
- обмеження свободи (полон) – компенсація для цивільних і військових, які були незаконно позбавлені волі;
- примусова праця чи служба – для тих, кого окупаційна влада примушувала працювати на користь загарбників.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що кожна така заява є важливим кроком до того, щоб Росія понесла відповідальність за свої злочини.
Особистий досвід
Заявки можна подати через додаток "Дія", навіть якщо ви перебуваєте в окупації. Вся особиста інформація заявників залишатиметься прихованою, а процес подачі є безпечним. Якщо у вас немає доступу до "Дії", можна звернутися через представників родини або юристів, які допоможуть оформити заявку.
перевірила, наскільки просто та швидко можна подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Забігаючи наперед, зазначимо, що нічого складного там немає, але, щоб полегшити вам процес, поділимось деякими порадами.
Категорія була обрана "Вимушене внутрішнє переміщення", яка, власне, стосується всіх мелітопольців, які через російську окупацію евакуювалися на підконтрольну Україні територію.
Зверніть увагу на те, щоб у відомостях про заявника зареєстроване місце проживання була вказана ваша адреса в окупації. І на наступне питання "Проживаєте зараз за вказаною адресою", відповідно, потрібно обрати відповідь "ні".
Якщо після виїзду з окупації ви переїжджали не один раз, то по можливості вкажіть інформацію про всі переміщення та реєстрації як ВПО.
Також потрібно вказати обставини, що спричинили вимушену втечу чи відʼїзд. Основною обставиною для мелітопольців є російська окупація регіону. Якщо у вас є ще і додаткові, то вкажіть і їх. Також за наявності додайте відповідні докази (зображення або документ). Але останній пункт необовʼязковий.
Притягнення Росії до відповідальності
Міжнародний Реєстр збитків, який почав діяти у 2024 році в Гаазі, є першим кроком до створення механізму виплат компенсацій постраждалим українцям. У липні 2024 року туди почали приймати заявки на компенсацію за зруйноване житло, у січні 2025 року – для родин загиблих, а з березня 2025-го додали нові категорії, які стосуються особистих втрат і порушення прав людини.
Україна разом із міжнародними партнерами продовжує роботу над створенням компенсаційного механізму, який передбачає конфіскацію російських активів у світі та їхнє спрямування на відшкодування збитків українцям.