
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, Мелітополь опинився під окупацією російських військ. Це призвело до численних порушень прав людини, включно з незаконним захопленням житла місцевих жителів.
Ситуація з житлом у Мелітополі
Багато жителів Мелітополя були змушені покинути свої будинки, ставши біженцями. Залишені ними квартири і будинки стали мішенню для окупаційної влади, яка вимагає від власників реєстрації нерухомості в російському «Єдиному державному реєстрі нерухомості». В іншому разі окупанти погрожують конфіскувати майно і заселити в нього російських громадян.
Так званий губернатор Запорізької області Євген Балицький заявив, що так зване «безхазяйне» житло буде передано приїжджим фахівцям як службове.
Але і до цього в житло мелітопольців, які виїхали, заселялися російські військові та інші представники окупантів.
Міжнародно-правова оцінка
Згідно з міжнародним гуманітарним правом, зокрема, Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни, окупаційна держава не має права знищувати або привласнювати приватну власність на окупованих територіях. Порушення цієї заборони кваліфікується як воєнний злочин і тягне за собою відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України та Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Рекомендації для постраждалих власників житла
Голова комітету Асоціації адвокатів України з цивільного права та процесу Тетяна Даниленко розповіла РБК-Україна про те, що робити, якщо в житло на окупованій території заселилися росіяни.
Мелітопольцям, чиє житло було незаконно захоплено, рекомендується зробити такі кроки:
Повідомити про факт захоплення: Звернутися до правоохоронних органів України із заявою про злочин, навіть якщо відсутні документи, що підтверджують право власності.
Збір доказів: За можливості, самостійно або за допомогою сусідів і знайомих, зафіксувати факти незаконного заселення - зробити фотографії, відеозаписи або зібрати свідчення свідків.
Очікування на деокупацію: Розуміти, що до звільнення території українська влада обмежена в можливостях відновлення справедливості, але фіксація порушень допоможе в майбутньому притягнути винних до відповідальності й отримати компенсацію за завдані збитки.
Таким чином, незважаючи на складну ситуацію в Мелітополі та інших окупованих територіях, важливо документувати всі випадки порушень прав власності. Це дасть змогу в майбутньому відновити справедливість і притягнути винних до відповідальності.