
Установа виконання покарань №144, розташована в Мелітополі, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну виконувала функції з утримання жінок та неповнолітніх дівчат, які відбували покарання за різні злочини.
Однак після окупації міста у лютому 2022 року ситуація в установі зазнала значних змін.
Діяльність установи після окупації
Попри окупацію, адміністрація колонії продовжувала виконувати свої обов'язки відповідно до українського законодавства. Світлана Пясецька, яка на той час очолювала установу, в інтервʼю "Суспільне Новини" зазначила:
"Що б там не відбувалося за периметром установи, наш персонал і я несли службу виключно згідно з чинним законодавством нашої держави. Тільки так. Ми виконували рішення судів іменем України".
На фото справа - Світлана Пясецька
За її словами, втеч, незаконно звільнених чи незаконно утриманих осіб в установі не було.
Зусилля щодо умовно-дострокового звільнення
На початок повномасштабного вторгнення в установі перебувало 76 ув'язнених, з них троє були неповнолітні.
З березня 2022 року адміністрація колонії почала звертатися до суду з проханням звільнити частину ув'язнених умовно-достроково. Оскільки суди в Мелітополі не працювали, документи подавали до Томаківського суду Дніпропетровської області. Усі без винятку прохання були задоволені, і звільнених осіб через "зелений коридор" переправили до Запоріжжя.
Відповідно до даних з судового реєстру, протягом березня-червня 2022 року суд виніс 31 ухвалу про умовно-дострокове звільнення ув'язнених з Мелітопольської установи виконання покарань.
Відмова від співпраці з окупантами
Окупаційні сили неодноразово пропонували адміністрації колонії допомогу, зокрема їжею, але керівництво установи відмовлялося від будь-якої співпраці. Світлана Пясецька підкреслила, що вони мали все необхідне для забезпечення діяльності установи і не потребували сторонньої допомоги.
У липні того ж року начальниця колонії Світлана Пясецька та частина персоналу покинули установу та виїхали з окупації, так як продовжувати роботу без співпраці з загарбниками на той момент вже було неможливо. Після цього окупаційна адміністрація призначила нове керівництво, яке діяло відповідно до інтересів росіян.
Дехто з колишніх співробітників колонії пішов на співпрацю з ворогом, обійнявши посади в російському каральному органі – управлінні Федеральної служби виконання покарань. Деякі з них вже отримали підозри у зраді.
Запровадження російських порядків
Колишня ув’язнена, яка пробула в окупованій колонії майже два роки і була звільнена лише в березні 2024 року, розповіла про нові порядки в установі.
"У червні-липні 2022 року росіяни почали все підганяти під своє законодавство. Ув’язненим через суд "перебивали" українські статті на російські. Особливо кардинально нічого не змінилося – ув’язнені працювали, робота була. Але телефонувати родичам на українські номери не дозволяли. Можна було набрати лише тих, хто перебував на окупованій території або в Росії", – розповідає жінка.
За її словами, нових ув’язнених росіяни не привозили, а випускали лише за рішенням окупаційних судів. Вона припускає, що на даний момент в установі залишаються приблизно 25 жінок, які перебували там ще до початку повномасштабного вторгнення.
"Росіяни через суди переглядають справи. Можуть зменшувати терміни на день, місяць, три, п'ять, дев'ять – і таким чином звільняти. А можуть просто "перебити" статтю під російську і все. Але умовно-достроково не відпускають", – пояснює вона.
За словами жінки, вона не бачила випадків фізичного насильства з боку окупантів щодо ув’язнених, проте зазначає:
"На відміну від наших, росіяни постійно розмовляють матом. Це для них норма. Засуджені для них – це непотріб".
Евакуація пенітенціарних установ
Станом на 2024 рік, сім пенітенціарних установ, які опинилися в окупації на початку повномасштабного вторгнення, залишаються під контролем росіян. Окрім Мелітопольської колонії, це Маріупольський слідчий ізолятор, Приазовська виправна колонія на Донеччині, Старобільський слідчий ізолятор на Луганщині, Голопристанська виправна колонія на Херсонщині, Веселівський виправний центр та Приморська виправна колонія на Запоріжжі.
За даними Міністерства юстиції України, існує порядок обов’язкової евакуації осіб, які утримуються в установах виконання покарань, у разі введення режиму воєнного стану. Відповідно до цього порядку, у січні 2022 року було розроблено план переміщення ув’язнених та направлено до міжрегіональних управлінь для реалізації.
До 25 червня 2022 року вдалося евакуювати ув’язнених з 11 установ, які не встигли окупувати росіяни. Загалом було переміщено 4628 осіб з виправних колоній Запорізької, Донецької та Дніпропетровської областей.
Проте евакуація засуджених з установ, які вже перебувають під окупацією, не входить до компетенції Мін’юсту. Чи зверталося відомство до російської сторони з проханням про евакуацію – невідомо.