
ВПО з Мелітополя та інших міст тепер можуть оформити субсидію на оплату вартості орендованого житла.
Їм відшкодують повну або часткову вартість оренди, а власникам житла виплачуватимуть певну суму на відшкодування податків. Про це під час брифінгу розповіла Вікторія Терещенко, заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області:
- Ця програма запрацювала з 29 січня 2025, і за нею вже звернулись близько 60 переселенців у Запорізькій області.
Субсидія призначається на 6 місяців, але не більше двох шестимісячних строків поспіль до закінчення строку реалізації експериментального проекту. Вікторія Терещенко, зазначає:
- Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО. На розмір впливатимуть рівень доходу родини, кількість членів сімʼї та вартість оренди житла.
Власникам житла держава компенсує податки, які потрібно сплатити з доходу від оренди: ПДФО та військовий збір; власникам житла ФОПам – ставку єдиного податку.
Хто може претендувати на субсідію
Скористатися цієї програмою можуть ВПО, які:
- перемістилися на підконтрольну Україні територію та не мають власного житла загальною площею понад 13,65 кв. м.;
- в яких житло знищено або пошкоджено до такого ступеня, що там неможливо жити. І відомості про це внесено до Державного реєстру майна.
Хто не зможе претендувати на субсидію на оренду житла
- ВПО, що придбали нове авто (якому менш як 5 років);
- зробили покупку або витрати на понад 100 тис. грн;
- розірвали договір найму;
- мають борги по аліментах;
- мають житло в безпечних регіонах:
- є кошти на рахунках — понад 100 тис. грн;
- отримують компенсацію за розміщення ВПО за програмою "Прихисток";
- мають родинні зв’язки з наймодавцем;
- отримують допомогу на проживання (в розмірі 2000 та 3000 грн. на людину). Субсидія на комунальні послуги придбання палива, допомога малозабезпеченим сім'ям, сім'ям з дітьми, дітям з інвалідністю, сиротам – не враховуватимуться.
Як оформити субсидію
Необхідно подати документи до органів Пенсійного фонду (очно або через вебпортал/мобільний додаток «Пенсійний фонд»), ЦНАПу, уповноважених банків або у вебпорталі Мінсоцполітики.
Документи, які необхідно подати:
- заява на призначення субсидії;
- орендний договір;
- копія документів, що підверджують особу;
У разі необхідності:
- копію документів, що підтверджуючи повноваження законних представників або наймача або наймодавця;
- копію документів, які підтверджують, що людина фактично не проживає в орендованому приміщені.
- Орендний договір – важливий. Без нього ми не зможемо призначити субсидію ВПО, – розповідає Вікторія Терещенко, – Договір оренди житла підписаний наймадавцем та наймачем подається ними особисто, разом. Програма направлена на те, щоб допомогти ВПО, а також легалізувати ринок орендованого житла. У нас вже є багато звернень – орендодавці йдуть на те, щоб заключати орендний договір.
У проміжку 10 днів Пенсійний фонд опрацьовує подані документи. Про рішення про призначення субсидії, відмову чи про повернення документів для виправлення помилок повідомлять ще через 3 дні. На доопрацювання документів заявнику надається ще місяць.