
На території підконтрольної Росії Мелітопольщини посилилися репресії проти корінного населення. А війська РФ передислоковуються з Донеччини в Запорізьку область.
Російські загарбники почали примусову депортацію родичів бійців Збройних сил України з тимчасово окупованих територій. Про це повідомив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.
Лише в грудні на Мелітопольщині було зафіксовано депортацію щонайменше п’яти родин, проживаючих у сільській місцевості.
Інформатори серед місцевих
За словами Петра Андрющенка, інформацію про родичів українських військовослужбовців ворог в першу чергу отримує від їхніх односельчан, сусідів, які пішли на співпрацю з окупантами. Вони повідомляють загарбникам, зокрема, про випадки, коли близькі тих, хто проживає з ними поруч, проходять військову службу в Збройних Силах України.
Він звертає увагу на те, що, в першу чергу, росіяни обирають тих, хто був мобілізований, а не той, хто доєднався до війська самостійно з початку повномасштабного вторгнення.
Керівник Центру вивчення окупації каже, що депортація починається з візиту співробітників ФСБ до домівок підозрюваних у родинних звʼязках з українськими захисниками. Вони перевіряють мобільні пристрої, зокрема видалене листування. Якщо у телефоні знаходять інформацію, яку можна використати для шантажу, людині пропонують два варіанти: співпрацювати з окупантами (наприклад, вербувати українських військових) або погодитися на депортацію.
В зоні ризику і "нові громадяни" РФ
Тим, хто обирає депортацію, дають кілька годин на збори, після чого відвозять до Москви, в аеропорт Шереметьєво. Звідти людей відправляють до інших країн, залежно від їхнього вибору.
Керівник Центру вивчення окупації зазначає, що депортація стосується не лише тих, хто зберіг українське громадянство. Навіть ті, хто був змушений прийняти російські паспорти, не захищені від примусових заходів. Справа в тому, що російське законодавство дозволяє позбавляти таких людей громадянства через зв’язки з українськими військовими, після чого їх депортують як "нелегалів".
"Але от такі факти кажуть про те, що з часом таке може відбуватись не лише по Мелітопольському району, а взагалі по Запорізькій окупованій області. Ну, а далі це може бути прийнято по іншим регіонам, які окуповані з 2022-го року. Зрозуміло, що мова йдеться саме в першу чергу про регіони, які окуповані під час повномасштабного вторгнення", – пояснює Андрущенко.
Окремий пристрій та видалення листування
Керівник Центру вивчення окупації радить видаляти текстове листування і використовувати голосові повідомлення, які набагато складніше відновити.
"Так само бажано спілкуватись з точки зору безпеки, використовуючи засоби електронної пошти, видаляючи потім і виходячи з акаунту електронної пошти, тому що, якщо це не в акаунті, він не збережений на мобільному пристрої, дуже складно зрозуміти, де шукати листування. Всі інші месенджери, по суті, доступні росіянам, доступні до відновлення. Видалити остаточно те, що було написано, неможливо. Різні заходи, різні моменти пробували ми для цього використовувати – неможливо", – доповнює пан Петро.
Також рекомендується тримати окремий пристрій для спілкування, який не використовувався із російськими SIM-картами.
"Ну, знову ж таки, не будемо забувати, що в них є можливість зняття інформації з каналів зв'язку, тобто безпосередньо з інтернету під час спілкування вони можуть отримувати такі дані", – резюмує Андрющенко.
Переміщення військових резервів ворога
Крім цього, керівник Центру вивчення окупації повідомив, що зараз фіксується достатньо активне переміщення ворожих військ. І, що важливо, змінився напрямок руху живої сили та військової техніки противника.
"Якщо ще наприкінці минулого тижня це були Курахівські відтинки, це був Кремінський відтинок, то на сьогоднішній день вони концентруються більше в районі Пологів. Заїжджають з території Російської Федерації через Маріуполь, Маріупольський район, далі через Бердянський район, і в районі десь селища Осипенка піднімаються вже на північ до Пологів. Ну і далі там розпорошуються по лінії фронту. Тобто бачимо, що місце прикладання зусиль, щодо формування певних резервів, щодо формування певних накопичень живої сили, воно змістилось з Донецької області на сьогоднішній день в Запорізьку область", – пояснює керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.