![](/uploads/posts/2024-12-07/f6fa454b894bd6b965eddebb15ba3044.jpg)
З тимчасово окупованого Мелітополя продовжують надходити скарги на те, що невідомі люди відбирають чужі квартири.
Днями це сталося в будинку №9 на вулиці Рози Люксембург. В один день від рук невідомих постраждали одразу дві квартири. Про беззаконня власниці однієї з вкрадених квартир повідомили мелітопольці.
- Зайшли в під'їзд невідомі. Дістали інструменти, зламали спочатку замок у моїй квартирі 28 і тут же вставили свій. А потім піднялися поверхом вище і те саме проробили з квартирою 31 моєї сусідки. Ніяких посвідчень ніхто не показував. Що за люди ніхто не знає, - розповідає РІА-Мелітополь постраждала.
Жінку депортували з Мелітополя через Грузію в Україну за її проукраїнську позицію. Перед цим вона провела в полоні 8 місяців.
- Квартира без якогось ремонту. Звісно, там є побутова техніка, піаніно, мої машинки для оверлока і швейна. Але мені найбільше шкода фотографії. Це пам'ять, яку ніхто не поверне, - каже постраждала.
Раніше ми повідомляли, що в Мелітополі за таким самим принципом свавілля у місцевих жителів відбирають бізнес. Наприклад, у березні 2023 року окупанти націоналізували салон «Vera Decor».
Що робити, якщо відібрали майно на ТОТ
Для належної фіксації та розслідування незаконного вилучення окупантами нерухомого майна на ТОТ правозахисники рекомендують:
- стежити за тим, що відбувається з житлом на окупованій території, і збирати про це інформацію. Слід зафіксувати дату вилучення (експропріації) нерухомості та будь-які інші факти, що допоможуть встановити хронологію подій, а відтак - факт порушення права власності на нерухоме майно;
- перевірити дані про право власності на житлову нерухомість, адже з технічних причин у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно може бути відсутня інформація про право власності. Якщо дані відсутні, їх потрібно внести до Державного реєстру України. Водночас правозахисники наголосили, що відсутність даних у реєстрі не позбавляє особу права власності;
- звернутися в Національну поліцію або прокуратуру України із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 Кримінального кодексу України «Порушення законів та звичаїв війни» або повідомити про порушення через сайт.
Голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров, коментуючи процес націоналізації майна громадян на окупованій частині області, рекомендує усім постраждалим від окупаційної влади та військових РФ, яких позбавили майна, звертатися із заявою до силових структур України. До слова, ворог визнає безхазяйним не лише житло, а й нерухоме майно: автомобілі, мотоцикли, човни, спецтехніку, сільгосптехніку.
- Головне зафіксувати, що ваше майно захоплено. І сьогодні наші правоохоронні органи масово відкривають справи і вносять їх до ЄРДР. У справах деяких вносяться навіть конкретні імена та прізвища тих, хто заїхав у чужі квартири. Або ж є дані, хто вкрав підприємства. По деяких будинках і квартирах немає даних, хто їх захопив. Але все це фіксується нашими правоохоронцями, щоб на майбутнє всі, хто втратив своє майно в окупації, могли отримати компенсацію, - пояснює Іван Федоров.
Для того, щоб зафіксувати факт втрати майна, присутність у відділі поліції не обов'язкова, каже голова ЗОВА.
У Запорізькій області створено додатковий засіб комунікації з мешканцями ТОТ.
Повідомити про кримінальні правопорушення чи події можна в месенджерах «Telegram» і «WhatsApp» за телефоном +380504529195.