Municipal Site of Melitopol City, Ukraine
Людям із порушенням зору
Стандартна версія

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
ОФІЦІЙНИЙ ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ

“Понаїхали, поприїжджали” – з якими проблемами стикаються переселенці з Мелітополя – результати соціології (таблиці)

9
342

Майже 50 відсотків мелітопольців мусили виїхати з тимчасово окуповано Мелітополя.

Хтось роз’їхався по містам і селам України. Тепер їх називають ВПО -  внутрішньо переміщена особа. Інші живуть за кордоном. Як пристосовуються до нових умов життя переселенці в Україні. Ці питання в тому числі обговорювали в рамках проєкту «Посилення стійкості медіа в Україні». Це соціологічне дослідження в якому прийняла участь і громада Мелітополя разом з проєктом РІА-Південь.

Група учасників інтерв’ю включала 6 осіб, серед яких 4 жінки та 2 чоловіки. Під час дискусії учасники й учасниці ділились думками щодо ключових ліній розколів, що пов’язані з окупацією; агентів згуртованості; ставлення до себе членів громад, які їх приймають. Усі учасники — ВПО у Львові, Дніпрі, Кривому Розі, які представляли різні вікові та професійні групи.

У кількісному опитуванні взяли участь 146 мелітопольців.

  • Більшість учасників (77,8%) переїхали до іншого регіону України і там залишаються жити.
  • 10,4% виїхали за кордон і там залишаються.
  • Також 4,9% виїжджали за кордон, але вже повернулись.
  • Лише 4,2% залишилися жити в громаді, не виїжджали.
  • Тих, хто переїжджав до іншого регіону України, але вже повернувся, — 0,7%.

 

«Ви тут не дуже потрібні»

Опитування показало, що мелітопольці дуже толерантно ставляться до тих, хто залишається в окупації через різні життєві обставини. Більшість з опитуваних мають родичів на ТОТ і знайомих.

А от найбільший біль переселенців - відчуття непотрібності державі і тій громаді, яка приймає переселенців. Ось що розповідають про це опитувані:

«Там же в нас усе залишилося. Спочатку казали - «виїжджайте, ми вам усім допоможемо». Приїхали - і все, допомога на цьому вся закінчилася. Відразу трохи, може, допомогли, а потім: «Хлопці, ну вас дуже багато». Допомоги немає ніякої толком».

Дехто з переселенців взагалі зіткається із зневажливим  ставленням до себе.

«Коли приїхав, відразу ось це оформлення всіх довідок, відчувається ставлення таке, як «чого ви сюди приперлися? Нафіг ви всралися?» І зараз воно триває, переселенці і все таке, «ви тут не дуже потрібні».

«Однак була ситуація, коли моя старша донька пішла у школу, вчителька каже: “Понаїхали, поприїжджали”. Донька перший раз прийшла додому і розказала, я кажу: “Треба якось розуміти. Може, жінка на емоціях”. Це повторювалось, і тоді мала вже розмову з директором. Була така неприємна ситуація».

Іноді виникає відчуття нерозуміння з боку громади, яка приймає:

«Вони просто не розуміють, як можна втратити все, і по наївності своїй питають: “А чого ви квартиру нову не купите, раз у вас там  забрали? Уявляєте собі? Тобто таке враження, що люди просто не розуміють, через що пройшли ми». 

У деяких переселенців з Мелітополя виникали конфлікти і на  мовному ґрунті:

«У нас були такі маленькі інциденти язикові (мовні). Ми як десь їдемо, то стараємося, щоб ніхто не чув, як ми розмовляємо.  А в автобусі якось одного разу сталося, що ми розмовляли російською мовою, але сиділи пошепки говорили. До нас підійшла одна жіночка і каже: “Якщо ви не вмієте розмовляти українською мовою, то вокзал, чемодан, Росія”.

 

Що згуртовує громаду

Як зазначили мелітопольці, ніщо так не згуртовує громаду, як спільні дії і біда. По-перше, мелітопольці об’єднуються навколо хабів «Саме тут». У громади Мелітополя їх 4 у таких містах:

  • Запоріжжя
  • Дніпро
  • Київ
  • Львів

Більше всього мелітопольці пригадують спільні свята, свою волонтерську діяльність. Хтось ходе в хаб і розвантажує фури з гуманітаркою, хтось плете сітки або робить окопні свічки. 

Розмірковуючи про спільні справи в громаді, учасники пригадували події, які відбувались у різних осередках мелітопольської громади під час окупації. Це були День молоді та спорту, різні акції на підтримку згуртованості (наприклад, плетіння пледа):

«День молоді та спорту, який ми святкували в Мелітополі. Він проводився дистанційно. І мені точно відомо, що у Львові на базі цього центру був захід, люди брали участь: бігали, їздили на велосипедах. Були дистанційно, викладали фотографії. Захід відбувся».

«Я беру участь у всіх заходах. Я теж знаю про плед Мелітополя і черешневий плед, який теж був. В Мелітополі всі могли розповісти історію про себе, і ми дарили такий плед».

Пригадуючи спільні практики до окупації, називали свято «Черешнево», суботники, фестивалі:

«Тобто таке містечкове свято, яке, тим не менш, користувалося популярністю, на яке можна було піти з родиною. Там були різні заходи, велосипедні заїзди, прохід в вишиванках».

«У нас спільні були, як раніше казали, суботники, я не знаю як потім вже вони називались. Але оце було у нас спільно, коли голова намагався зібрати всіх людей і зробити щось для своєї громади — навести десь порядок або щось построїти, посадити».

«У нас також у селі згуртованість була – навесні прибирати всі ходили. Так, це такий захід був як свято. Ми знали, що починається весна і треба нам наводити кругом порядки».

«Мені довелося декілька разів брати участь у прибиранні території на добровільних началах. Що було ще? Висаджували дерева, кущі, фарбували парк, якусь ділянку в парку. Хтось кидав кліч — і всі небайдужі приходили. І ми з дружиною, з друзями приходили, так чисто, аби дома не сидіти».

Багато хто з опитуваних висловлював надію на те, що мелітопольська громада відкриє центри допомоги в інших містах України. І підкреслювали, що вони потрібні не стільки для отримання гуманітарки, скільки для спілкування і спільних дій зі своїми земляками.

P.S

Загальна кількість респондентів у кількісному опитуванні: 146

Для зазначеної вибіркової сукупності респондентів розмір максимально допустимої статистичної похибки з імовірністю 0,95 становить 8,1%.

Максимальне значення похибка має при значеннях, близьких до 50%. Таким чином, значення похибки становить:

  • 8,1% — для показників, близьких до 50%;
  • 7% — для показників, близьких до 25% та 75%; – 3,5% — для показників, близьких до 5% та 95%; – 1,6 % — для показників, близьких до 1% та 99%.

Соціологічне дослідження впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity).

Також за темою

Колишній поліцейський із Мелітопольського району отримав 15 років за держзраду: допомагав окупантам ловити учасників АТОЧитати далі

Колишній поліцейський із Мелітопольського району отримав 15 ...

Черговий зрадник із Мелітопольського району отримав заслужене покарання.
Мелітопольська суддя, яка підтримала російську агресію, пожертвувала 500 тисяч гривень на ЗСУЧитати далі

Мелітопольська суддя, яка підтримала російську агресію, поже...

Колишня суддя Якимівського суду Мелітопольського району переїхала після початку повномасштабного вторгнення на Черкащину. Але душею вона залишалася в ...
Окупанти відмовляються оперувати незаконно засудженого волонтера з Мелітополя - він ризикує залишитися інвалідомЧитати далі

Окупанти відмовляються оперувати незаконно засудженого волон...

Мешканець окупованого Мелітополя, волонтер Дмитро Голубєв, якого російські силовики викрали влітку 2022 року і засудили до 18 років позбавлення волі, ...