Журналістка з Мелітополя Світлана Залізецька представляла Україну на засіданні Ради Європи у Страсбурзі.
Про це повідомляється на офіційній сторінці постійного представництва України при Раді Європи. Світлана на прикладі мелітопольських журналістів розповіла про переслідування Росією українських медійників. Доповідь заслухали в рамках щорічної конференції «Захист журналістів: багатосторонній діалог».
Участь у конференції офлайн і онлайн узяли понад 100 дипломатів, представників Ради Європи та інших міжнародних організацій, експертів із безпеки журналістів, представники правоохоронних органів та урядів країн Європи. Україну представляли:
- Світлана Залізецька – журналістка з Мелітополя
- Ліна Кущ – перша секретарка Національної спілки журналістів України (НСЖУ)
- Олександр Максименко - представник Офісу Генерального прокурора України.
Світлана Залізецька розповіла про полонених журналістів Мелітополя. Наразі адміністратора ТГ каналу РІА-Мелітополя Георгія Левченко підозрюють у тероризмі. У чому звинувачують журналістів Мелітополя Анастасію Глуховську та Ірину Левченко і де їх тримають невідомо.
- За останньою інформацією, Анастасію етапували спочатку з Мелітополя у Таганрог до Росії, а потім перевели в інше місце. Куди саме – невідомо. Росія робить з українських журналістів терористів. Країна агресор прагне таким чином прибрати свідків своїх злочинів проти людства. Я звертаюсь до всього світу – допоможіть будь ласка звільнити моїх колег. Мої колеги не робили нічого протизаконного. Росія не дотримується жодних правил війни. А журналісти стали першими за ким вони влаштовують полювання аби світ не дізнався правди про те, що насправді відбувається в окупації. Благаю – допоможіть обміняти журналістів, - звернулась до Ради Європи Світлана Залізецька.
Олександр Максименко наголосив, що, попри жахливі репресії окупантів проти українських журналістів, Україна демонструє значний прогрес у захисті свободи преси.
«Незважаючи на ракети, дрони, бомби та ризики для здоров’я і життя, у квітні 2024 року в Україні було започатковано кампанію Ради Європи “Журналісти мають значення”», – підкреслив Максименко.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ у своєму виступі наголосила на критичній важливості тренінгів з безпеки для всіх журналістів, а не лише для тих, хто працює в зоні бойових дій. Вона розповіла про різні ініціативи НСЖУ з безпеки, включаючи: навчання першій допомозі для всіх членів команди спілки та координаторів, тренінги з радіаційної безпеки в Запоріжжі, поблизу найбільшої в Європі атомної електростанції і спеціалізоване навчання для висвітлення потенційних ядерних інцидентів, включаючи правильне поводження з обладнанням та протоколи щодо зараження.
Що було раніше?
Раніше ми повідомляли про те, що 29 жовтня у Страсбурзі відкрилась фотовиставка «Страчена свобода слова». Виставку відкрили заступник Постійного представника України при Раді Європи Віктор Нікітюк та Постійний представник Швейцарії при Раді Європи Посол Клод Вільд, який очолює Групу друзів з питань безпеки журналістів у Раді Європи.
Виставка є частиною кампанії Ради Європи JournalistsMatter, яка закликає до захисту свободи слова та безпеки журналістів. Експозиція складається з робіт українського фотографа Євгена Зінченко, зроблених у 2024 році, що розкривають життя українських журналістів, які щодня ризикують своїм життям, документуючи воєнні злочини та протидіючи дезінформації. Кожен кадр поєднує сцени мирного життя до війни та зображення трагічної реальності сьогодення, нагадуючи про великі жертви українських медійників заради правди. Ініціатором виставки виступила Національна спілка журналістів України (НСЖУ).
Її представниця Ліна Кущ привезла виставку до Ради Європи і була присутня на відкритті.
На виставці представлені фото полонених журналістів і адміністраторів ТГ-каналів з Мелітополя: Георгія Левченко Яни Суворової Ірини Левченко.
СТАТИСТИКА
За даними Ради Європи, понад 30 українських журналістів наразі незаконно утримуються російськими окупаційними силами за сфабрикованими звинуваченнями та після фальсифікованих «судів».
Серед них була й журналістка Вікторія Рощина, яка у вересні 2024 року загинула за невідомих обставин у російському ув'язненні. Виставка приурочена до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, який відзначатиметься 2 листопада і є закликом до глобальної підтримки свободи слова та справедливості.